Mleka roślinne – jak tanio i szybko robić je w domu?
W prosty sposób można samemu przygotować mleko roślinne na bazie różnych składników, w zależności od wartości odżywczych i smaku.
Mleka roślinne często wypadają lepiej w porównaniu z mlekami zwierzęcymi, tym bardziej, że coraz częściej naturalne mleko od krowy pasącej się trawą bardzo ciężko kupić, a produkty UHT trudno nazwać mlekiem.
Co prawda można gotowy napój kupić w sklepie, ale to dużo większy wydatek i extra dodatki, których nie chcemy np. cukier czy konserwanty. No i jeszcze jakość – np. mleko migdałowe ze sklepu ma zawartość ok. 2,5% migdałów, a domowe – od 15-20%.
Mleko migdałowe:
- Ok. 300g migdałów
- Woda przefiltrowana
Migdały wsypać do naczynia, zalać wodą i odstawić na noc. Rano odcedzić i zblendować, dodać maksymalną ilość wody (ile się zmieści) i zmiksować na najwyższych obrotach. Przelać na gęste sitko i dokładnie odcisnąć. Pozostałą na sitku papkę migdałową przełożyć ponownie do blendera, zalać pozostałą wodą i powtórzyć miksowanie i odciskanie.
Z tych składników powinien wyjść ok. 1L mleka migdałowego.
Mleko migdałowe zawiera dużo witaminy E witaminy z grupy B i PP , białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, potas, magnez, fosfor, dobrze przyswajany wapń, mangan, żelazo i tryptofan.
Mleczko migdałowe :
- 30 migdałów
- 1 brzoskwinia
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka soku z cytryny
Migdały moczyć przez 12h, następnie zmiksować razem z woda. Na koniec dodać sok z cytryny i rozdrobniona brzoskwinie. Napój można doprawić miodem lub wanilia (naturalną ) albo cynamonem.
Mleko sezamowe:
- 1 szklanka nasion sezamu
- 4 szklanki cieplej wody
Wsypać do blendera sezam, dodać niewielka ilość cieplej wody . Zblendować i stopniowo dodawać resztę wody. W zależności od smaku można dodać trochę wanilii, miodu, suszonych owoców lub banana.
Mleko ryżowe:
- 1 szklanka brązowego
- 8 szklanek wody
Ryż opłukać, następnie moczyć przez kilka godzin w 4 szklankach wody, dolać pozostałą wodę , szczyptę soli morskiej, zagotować, przykryć nieszczelnie pokrywką tak aby woda odparowywała i gotować na bardzo małym płomieniu kolejne 30-40min. Po ugotowaniu i przestudzeniu przecedzić przez gazę lub gęste sito. Można dosłodzić miodem lub naturalnym cukrem np. ksylitolem do smaku.
Mleko kokosowe:
- Wiórki kokosowe 200g
- 1 litr wody
Zalać wiórki wodą i odstawić na kilka godzin. Następnie podgrzać do temperatury 50-60 stopni. Zblendować i odcedzić.
Mleko pszeniczne:
- 1 szklanka kiełków pszenicy
- 4 szklanki wody
- ½ szklanki rodzynek
Blendować kiełki z wodą przez ok. 2 minuty, przecedzić przez gazę. Odcedzony płyn ponownie przelać do blendera, dodać rodzynki, zblendować.
Mleko sojowe:
- 1 szklanka soi niemodyfikowanej genetycznie
- 6 szklanek wody
Soję zalać 3 szklankami wody i na 12 godzin. Zblendować, przelać do garnka dodać 3 szklanki wody. Zagotować, po ostudzeniu raz jeszcze zblendować i przecedzić przez gazę.
Mleko z orzechów nerkowca:
- 1 szklanka orzechów nerkowca
- 4 szklanki wody
Trzykrotnie opłukać orzechy. Dodać wodę i moczyć ok. 2 godziny. Zblendować, można dodać cynamon lub wanilie do smaku. Przecedzić przez gazę.
Mleko z orzechów włoskich:
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka orzechów włoskich
Namoczyć orzechy na noc, rano odlać wodę i zmielić w blenderze, dolać co najmniej 2 szklanki czystej wody, dodać szczyptę soli.
Mleko owsiane:
- 1 szklanka płatków owsianych
- ½ szklanki wiórków kokosowych
Gotować 15 min, ostudzone dokładnie zmiksować. Dodać 2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i ponownie zmiksować. Doprawić łyżeczką cukru waniliowego i szczyptą soli morskiej, przecedzić.
Mleko „czekoladowe” po treningowe:
- szklanka orzechów włoskich lub migdałów
- łyżki syropu z agawy
- 4 daktyle
- 1 laska wanilii
- 250 ml wody
Opłukane orzechy moczyć w wodzie przez 2 godziny. Zblendować z pozostałymi składnikami. Przecedzić przez gazę.
Mleko bananowe po treningowe:
- 2 mrożone banany
- 1 szklanka wody
- 5 daktyli
- 1 łyżeczka cynamonu
Umieść wszystkie składniki w blenderze i blenduj przez ok 1 minutę
Treść niniejszych artykułów ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych ani form terapii. Wszelkie decyzje w ww. kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Portal ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zawartych w portalu.