Czy jelita mieszają nam w głowie?
Nasze bakterie mają ukrytą supermoc – troszczą się o nasz nastrój. Wykazano, że flora bakteryjna produkuje wiele substancji, które – prawdopodobnie poprzez nerw błędny – bezpośrednio działają na mózg, np. serotoninę, której niedobór jest uznaną przyczyną depresji.
Możliwe też, że to właśnie w jelitach rozpoczyna się choroba Parkinsona – patologiczne zmiany pojawiają się własnie tu, a potem przenoszą się do mózgu poprzez nerw błędny – swoistą autostradę łączącą nasze narządy wewnętrzne z mózgiem – i dopiero wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli stopniowa utrata kontroli nad ruchami mięśni. Podobny mechanizm może występować w przypadku choroby Alzheimera. Badania nad tym cały czas trwają.
Dowodów na powiązania między neuronami w brzuchu i w głowie jest coraz więcej. Przykładem jest zespół jelita nadwrażliwego – częste schorzenie którego objawy to naprzemienne zaparcia i biegunki, szczególnie w stresujących sytuacjach. Do tej pory sadzono, że ma to związek wyłącznie z psychiką.
Tymczasem badania wykazały, że to właśnie zmiany dotyczące liczby i gatunków bakterii w jelitach wywierają negatywny wpływ na psychikę pacjentów. Gdy zostaną wyleczeni z choroby, poprawia się ich nastrój, koncentracja i pamięć.
Jak zadbać o jelita ? Jak zrobić detoks organizmu i skutecznie schudnąć ? Które produkty wybierać ? O tym już na naszych warsztatach JELITA WIEDZĄ LEPIEJ, CZYLI PRZEZ ŻOŁADEK DO ZDROWIA

|